Zmierzch ezoteryki.

Okazuje się, że największa aktywność oglądaczy, przeglądaczy lub podglądaczy netowych to …. Noc. Będąc o wiele młodszym wieczorne godziny spędzałem razem z dziewczyną (ech …. również o wiele młodszą) lub oglądało się filmy i programy wyświetlane w telewizorze które miały za dużo kanałów. Teraz oczywiście wszystkie są czynne a mimo to ludziska się nudzą, ale kiedyś …ech to były czasy …były tylko czynne dwa. Właśnie wówczas zainteresowałem się „ezoteryką” i różnymi dziwnościami, ponieważ już na wyciągnięcie ręki każdy z nas miał do czynienia z różnymi rzeczami nadprzyrodzonymi, więc łatwo było je przyswoić.

Teraz jest o wiele trudniej przekonać młodzież, że jest coś takiego jak czwarty wymiar, telepatia lub możliwość przewidywania przyszłości. Wystarczy zapytać szesnastolatka czy wierzy w coś takiego jak lewitacja a z pewnością usłyszymy, że jest to „kit” Tak, tak młodzież jest teraz doroślejsza niż dorosły wówczas był mój ojciec, ale jak zapytamy młodego, kto uratuje Amerykę przed kryzysem usłyszymy z pewnością, że będzie to „Rambo” albo inny wyrośnięty bohater telewizyjny. Media w tym przypadku są bardzo skuteczne i wychowują nam młodzież na taką, jaką chcą. Co powinien robić rodzic jak nie musi wychowywać dzieci? Pracować i jeszcze raz pracować. Jak by ktoś zadał głupie pytanie – po co?? To równie głupio zapytam – a co ma robić? Oglądać telewizję!! Jak to można oglądać jak tam się leją, zabijają, mordują a po ekranie leje się krew latają bebechy albo!! Właśnie?! Albo moja ogląda [rozwojowy] serial typu …. „w kamiennym kręgu” Matko kochana jak można to oglądać i to w dodatku tak długo. Jakby tego było mało nagle z wielkim krzykiem wpada reklama i lecą proszki do prania, kremy, jogurty aż „bebechy” mi się przewracają i dostaję „głoda” Miało być o ezoteryce a ja tutaj o reklamach. Tylko hm…. Reklamy są również ezoteryczne. Ten proszek jest lepszy od zwykłego proszku mówi kobieta pokazując białą wyprasowaną koszulę wyciągniętą prosto z wnętrza pralki. Przypomina mi to raczej „cud” i wyciąganie królika z cylindra. Cudów jednak nie ma a jest raczej zamierzony lub niezamierzony zbiór przypadków, które dają końcowy efekt. Tak mi to fizyk w podstawówce wykładał jak nie wiedział jak odpowiedzieć na moje setne pytanie, „dlaczego??” Nieco później na lekcjach religii dowiedziałem się, że jest to „Palec Boży”

Ciekawi mnie jak można przewidzieć przyszłość, bo sam wiem, że…. przecież można. Mam na to niezbity dowód. Otóż … człowiek, który skonstruował telewizor musiał być jasnowidzem albo wróżką. Już na samym początku przewidział, że… programów będzie więcej, dlatego można było przekręcać gałką na inne kanały. Fakt, że na nich nic nie leciało, ale ….. jak by miało być ich tylko dwa to byłby tylko taki przełącznik. Założę się, że nikt w ten sposób nie pomyślał i to właśnie było moje pierwsze spotkanie z ezoteryką a później to już poleciało. Ktoś powie …. facet, ale w Ameryce było więcej kanałów, więc to, co wypisujesz to takie tylko twoje dyrdymały i nic więcej. He He. W tym momencie byłbym się tylko uśmiechnął i pogratulował oponentowi, ponieważ przypadkiem przyznałby mi rację, że jest możliwość przewidywania przyszłości. Otóż, jeśli konstruktor przewidział to, że kiedyś będziemy oglądać ich programy to musiał również wiedzieć, że będą satelity, anteny satelitarne i kablówki. One powstały przecież dużo później niż same telewizory. Czyż nie jest to dziwne. Przypuśćmy, że konstruktor skorzystał z porady wróżki a ona rozkładając karty mówi tak. Pana wynalazek przyczyni się do degeneracji umysłowej wszystkich mieszkańców ziemi, ponieważ zamiast kochać się z żoną lub czytać książki będą woleli przerzucać z nudów z kanału na kanał. Ale …. dzięki panu wystąpię w telewizji i będę mogła powróżyć wiellllluuuu ludziom. Tutaj właśnie zaczyna się zmierzch, ezoteryki, ponieważ od tej pory szklana kula została zastąpiona ekranem telewizora a przyszłość jest przepowiadana zawsze przed wyborami. Dziwne, że się nie sprawdza, ale najwidoczniej niektórzy ludzie nie są dostrojeni i nie odbierają na odpowiednich falach, dlatego nie robią tego, co mówią lub mówią tylko to, co chcemy usłyszeć. Tylko to też jest, ezoteryka, ponieważ oni muszą skądś wiedzieć, co chcemy usłyszeć. Tylko skąd. Chodzą do wróżki??

Dzisiaj na tyle. Następnym razem będzie o kotach. Czarnych kotach i zabobonach. M.R

Reklamy

8 Komentarzy

 1. Panie Mirosławie, odnoszę wrażenie, że ezotoryka to po prostu kolejny święty biznes, na którym twórcy chcą zarobić jak najwięcej. ponieważ baranów bezustannie przybywa, nadarza się niebywała okazja by ich bezwzględnie golić, co ja na szczęście mam już poza sobą.
  Z ezotoryką jest jak ze stosunkiem, zanim się odbędzie wiele się po nim obiecuje, a kiedy już trwa, chciałoby się go jak najprędzej skończyć.

  • Panie Jakubie jak zwykle wszystko zależy od podejścia. Jest ezoteryka i „ezoteryka.” Ezoteryką możemy nazwać wszystko, czego nie możemy wyjaśnić a przy tym znaleźć najlepsze zdaniem jakiekolwiek osoby i wyjaśnienie. To nie ezoteryka jest zła, lecz ci, co taką ezoterykę używają do różnych celów. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że ktoś na tym chce zarobić, ale oczywiście jest to kwestia czy rzeczywiście ktoś komuś chce dać czy tylko obiecać a później zaniechać. Jest to produkt tak jak zwykły proszek do prania, lecz nie do prania mózgu, choć i to właśnie bardzo często się zdarza. Założyłem sobie tego bloga aby o ezoteryce móc porozmawiać ale bez przymusu i trochę z innej beczki nie tej uświęconej ezoteryki ale zwykłej którą widać za oknem lub przed naszymi oczami. Nie chcę się wymądrzać, bo to dla jednego może być coś super dla innego może być „be”. Tak jest ze wszystkim. Niektórzy lubią alkohol i zapłacą za niego słono i jeśli go zabraknie (a sklep w pobliżu jest zamknięty) to przejdą piechotą 10 kilometrów, aby go kupić. W przypadku gdyby chodziło o chleb to poczekają do jutra. Jak widać każdy z nas ma inne podejście bo ja bym poszedł po chleb lub go sam upiekł.

 2. Tutaj zagłosowałem przeciw ezoteryce ponieważ człowiek każde narzędzie jakim się posługuje modyfikuje dla własnych potrzeb tak samo jak dziedziny ezoteryczne dlatego jestem przeciw. Proste narzędzia są zawsze najlepsze i takie powinny być ale jak świat światem jeśli się wkrada wygoda lub czynnik biznesowy zmianie ulega wszystko lecz nikomu to na dobre nie wychodzi. Można się spierać czy biznes ezoteryczne jest dobry czy też zły. Dla mnie jak ktoś na tym zarabia jeśli wykonuje taki zawód (i tylko taki doskonaląc się w tym co robi) to jest to normalne ale na Boga dajcie ludziom to co słuszne a nie coś co nazwać można aspiryną. Tylko czy człowiek rzeczywiście chce tego co słuszne czy raczej wybierze aspirynę??

  • Trzydzieści lat temu jak nabywałem pierwsze egzemplarze pism ezoterycznych które były przez studentów tłumaczone z języka angielskiego i powielane jako ksero odbitki dowiedziałem się ze stan medytacji to taki gdy jesteśmy w stanie wyciszenia i nie interpretujemy tego co się wokoło dzieje lub przychodzi nam do głowy. Dzięki temu następuje bezwolny przepływ informacji i regeneracja energetyczna naszego organizmu. Być może są to już informacje przestarzałe a ezoteryka przeszła w inny stan skupienia nazwany przez ciebie „aspiryną” Nie wiem. Być może ta właśnie „aspiryna” ezoteryczna to jest ten poszukiwany „święty graal (Sangreal)”

 3. Bez sensu. Po co nam jest potrzebna ta cała ezoteryka. Jest to następna obietnica niczym marzenie senne i nic więcej. Głosowałem przeciw i mam nadzieję, że inni tak oceniać ezoterykę będą. Słyszę wciąż ten znaczek jest dobry na to a tamten na siamto. Kupujcie znaczki, szlaczki i medaliki. Jak na jakimś jarmarcznym odpuście? Nic dziwnego że ezoteryki nikt na poważnie nie bierze.
  Się………

  • Obietnice „lepszego” zawsze skutkują dopóki ktoś nie wymyśli lepszejszego. Porównanie do wrzawy jarmarcznej jest jak najbardziej właściwe ponieważ wszyscy przekrzykują się jak przekupki – jestem lepszejszy od tego lepszego i mistrzem mistrza. Oczywiście że nie mam pretensji jeśli zagłosował pan przeciw. Chociaż w tym momencie postąpił pan jak człowiek wyrażając swoje „JA” zamiast dodrukować i podmieniać głosy. Chciałem jednak panu zwrócić uwagę na fakt że frakcja antyezoteryczna również postępuje podobnie a może nawet gorzej składając obietnice które sprawdzić się mogą dopiero po śmierci a po niej już nikt nie wróci i nie odda swojego głosu za lub przeciw. Czyli „kicha”

 4. Doniosłe spostrzeżenia, ale wrzucę tutaj jednak „ogryzek” do pana teorii ezoterycznej. Wiadomo było od razu, że może być więcej kanałów telewizyjnych, ponieważ są różne fale o różnych częstotliwościach. Zagadką jest jednak to czy rzeczywiście konstruktor mógł przewidzieć, że nadawanych programów telewizyjnych będzie więcej.

  • Wie pan?! w tamtych czasach była bezpieka a ona wiedziała wszystko to być może dzięki tym agentom konstruktor wiedział że będzie ich więcej niż dwa.


Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s