Czarny kot przynosi pecha?!

pechowy_czarny_kotKoty są naszymi miłymi domownikami od wieków. Łapią myszy (u mnie nawet krety) ale czarne koty przerażają wszystkich na tyle że są one omijane z daleka. Mówi się, że czarny kot, gdy przebiegnie drogę przynosi pecha tak jak sławny chyba na całym świecie piątek trzynastego. Zastanówmy się przez chwilę. Dlaczego pech, który jest nieuchronny przynosi pecha tak wybiórczo? Piątek trzynastego tylko w tym wybranym dniu lub nie tylko w piątek, ale trzynastego dnia miesiąca lub kot o czarnym umaszczeniu. Dlaczego nie biały kot jest oznaką pecha a czarny? Czyżby pech posiadał jakąś cząstkę inteligencji i mimo że jako przesąd czy zabobon wymyka się z pod kontroli rozsądnych ludzi XXI wieku.

Jechałem sobie na delegację samochodem razem z moim znajomym (to raczej on mnie wiózł), kiedy nagle ze zwykłej obserwacji środowiska dokonywanego przez okno auta wyrwał mnie pisk opon i nerwowe zachowanie kolegi. Zanim jeszcze zadałem właściwe w tym momencie pytanie „co się stało” zobaczyłem że kumpel drżącym palcem pokazuje czarnego kota który siedział sobie na trawie i najwidoczniej śmiał się ale….chyba jednak nie ze mnie.

– Czarny kot wyrzęził przez zaciśnięte gardło tak jakby za chwilę miał dostać zawału.

– Tak widzę i…co?

– Przebiegł nam drogę wykrztusił. Czarny kot przebiegł nam drogę powtórzył patrząc w wsteczne lusterko.

– Dobrze, że go nie przejechałeś – próbowałem obrócić to w żart.

– Jak bym go przejechał to byśmy mieli jeszcze większego pecha – wymamrotał sięgając po mapę.

– Nie chcesz chyba powiedzieć, że pojedziemy inną drogą – powiedziałem widząc, że kumpel zaczyna przeglądać mapę tak jakby szukał innej drogi.

– Tędy możemy pojechać krzyknął zadowolony pokazując drogę 3 kategorii.

Rozbawiony całą sytuacją zacząłem tłumaczyć, że przecież to wszystko są przesądy, które kiedyś tam zostały wymyślone. Kochany – mówiłem klepiąc kumpla po ramieniu – to zabobon przekazywany ustnie, który przynosi pecha tylko tym, którzy w niego uwierzą.

– A ….ja wierzę wrzasnął kumpel i wykonał zwrot samochodem w przeciwnym kierunki.

No to jesteśmy w kropce myślałem sobie, gdy wjechaliśmy na drogę 3 kategorii, którą by można raczej zaklasyfikować jako 5 lub nawet gorszą. Ujechaliśmy jakieś dziesięć kilometrów i przez nieuwagę zdenerwowanego kierowcy wpadliśmy w dziurę. Efekt. Przebita opona.

Problem – brak napompowanego zapasu.

Wynik – droga piechotą bagatelka 10 kilometrów do najbliższej wioski.

Problem o większym zasięgu – spóźnienie na delegację.

Problem o globalnym zasięgu – wywalenie z pracy.

– To wszystko przez czarnego kota – krztusił się kumpel łażąc wkoło samochodu. Wiedziałem, że przyniesie nam pecha – mamrotał wyłamując sobie palce u rąk ze zdenerwowania.

– Przecież nie pojechałeś tamtą drogą – dodałem niepotrzebnie, bo zaraz pod jego lawiną słów pośpiesznie przeszedłem na drugą stronę samochodu. Tutaj poczułem się bezpieczniej.

– Dobra już dobra – a jest na to jakieś hm…..można to jakoś odczarować?

– Trzeba poczekać na kogoś w okularach – wyrzucił z siebie kumpel.

– No to sprawa załatwiona – powiedziałem rozbawiony. Przecież twój pasażer, czyli ja – wskazałem na siebie palcem – ma cały czas okulary na nosie.

Niepotrzebnie to powiedziałem, ponieważ kumpel zdenerwował się jeszcze bardziej. Przekonałem się jednak wówczas, że: irracjonalne podejście ludzkie należy natychmiast zastąpić podobnym a wówczas pech nas nie dosięgnie. Dlatego być może przed pechem może nas chronić czerwona wstążeczka lub amulet, ponieważ ich działania nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Następnym razem przedstawię drugie zdarzenie z mojego życia i złowróżbnego działania czarnego kota oraz inteligentnego pecha, który dopadnie każdego, kiedy przebiegnie drogę.  Cd: „Pechowy czarny kot

M.R

Poniżej przedstawiam parę linków do artykułów i odmiennego podejścia do pecha i czarnego kota ale… nie tylko.

czarny_kotObserwując zachowanie niektórych ludzi widzimy, że czasami oni to mimo zdroworozsądkowego podejścia do świata zachowują się, jakoś dziwnie. Inaczej niż zwykle. Dajmy na to taki zwykły „niby” dzień, jakim jest piątek trzynastego. Albo nie, nie tylko w piątek, lecz w “zwykły” dzień, lecz trzynastego danego miesiąca. Czy zauważyliście czasami, że dnia trzynastego niektórzy zachowują się dziwnie? Mało tego, są ludzie, którzy nie opuszczają swojego mieszkania, gdy zobaczą w kalendarzu trzynastkę. Oczywiście można się z tego śmiać, ale jest tak, że rzeczywiście niektórym z was przydarzają się pechowe sytuacje trzynastego. Czy rzeczywiście tak jest, że 13 dzień jest pechowy? „Pechowy dzień piętek trzynastego” Na uwagę zasługuje tutaj nie artykuł (ponieważ nie jest on zbyt obszerny) ale komentarze jakie się pod nim pojawiłaby.

Reklamy

4 Komentarze

  1. Zwrócił pan tutaj uwagę na bardzo istotny szczegół. Prędkość pechowa to doprawdy majstersztyk. Gdyby takich śmiechów na temat zabobonów by było więcej to być może nie było by ich już wcale. Podsunę panu następny temat. Przechodzenie pod drabiną również może przynieść pecha. Dlaczego? Doprawdy nie wiem. Może coś pan wymyśli.

    • Z ta drabiną to nie wiem bo nigdy nie miałem z taką sytuacją do czynienia więc popytam znajomych. Prędkość pechowa kota a co z prędkością piątku trzynastego. Jak nadchodzi nieuchronnie to też ma jakaś prędkość. Jestem również ciekaw czy jeżeli w grudniu 2012 nie sprawdzi się koniec świata to ten dzień zostanie okrzyknięty pechowym czy szczęśliwym. Gdyby został okrzyknięty szczęśliwym to by był pierwszym takim w kalendarzu. Dzięki temu święta byłyby dłuższe.

  2. Świetne. Doprawdy wyśmienita zabawa, gdy czytam. Przypuśćmy gdyby w grę wchodziła prędkość pechowa rozwijana przez czarnego kota to w takim razie czy posługując się kocim manekinem również uzyskamy jakąś pechową sytuację??

    • Dobre pytanie lecz nie znam na nie odpowiedzi. Można przeprowadzić parę doświadczeń i przekonać się czy pech przychodzi z określoną prędkością czy też pojawia się na sam widok kota. Hm – a może to jest tak że pech boi się czarnego kota i gdy go zobaczy ze strachu przemienia się w pecha.


Sorry, the comment form is closed at this time.

Comments RSS TrackBack Identifier URI