Ezoteryczny podział

W świecie ezoterycznym tak jak wszędzie istnieją pewne podziały, które dzielą ludzi na grupy, wierzenia i systemy. Każdy z nas patrzy inaczej na to, co widzi, dlatego warto słuchać, lecz słyszeć to jedno a słuchać to, co innego. Każde spostrzeżenie to informacja dla ciebie a jeśli zostanie opisane będzie informacją dla innych. Oczywiście, jeżeli ktoś będzie chciał zrozumieć, co napisałeś lub przeczytać ze zrozumieniem.

Informacja zawarta jest w każdym słowie, geście czy komentarzu, lecz nie chcemy najczęściej słyszeć tego, co ktoś mówi a raczej to, co sami mówimy. Tak zostaliśmy przecież nauczeni. Ty nie masz racji, lecz ja ją mam. Słyszymy to od dziecka od rodziców, nauczycieli a później wkraczając na ścieżkę ezoteryczną, nauczycieli duchowych. Konformizm i uległość są podstawowymi wyuczonymi cechami człowieka. Większość ludzi niezdolnych jest do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka, decyzji, dlatego wolą, aby ktoś ich poprowadził i wskazał najrozsądniejsze rozwiązanie. Stąd bierze się nasze przywiązanie do wszelkich tradycji, kodeksów praw i przykazań. Zresztą sami je stworzyliśmy dla własnej wygody abyśmy wiedzieli, co jest dobre a co wystaje poza obowiązujące normy społeczne. Robimy to wszystko po to, aby uniknąć samodzielnego myślenia. Ooo tak, jakże wygodne jest to w kontaktach z drugim człowiekiem ukrywać się za parawanem konwencji. O ile trudniej byłoby nawiązywać przy każdej okazji prawdziwy, szczery kontakt. Wymagałoby to każdorazowo zaangażowania intelektu i empatii. Wybierając jednak grupę musisz przywdziać szaty, które noszą inni.

„Sztyfcik” z miasta nosi garnitur i krawat, więc i ty musisz go mieć, jeśli chcesz być takim jak on. Nauczyciel duchowy, ezoteryk widzi energie to ty również musisz ją zobaczyć, bo jak będziesz wyglądał wobec grupy, która widzi. Tak właśnie rodzą się podziały ezoteryczne, które bardzo łatwo zauważyć czytając to i owo w sieci, lecz na tyle sztuczne, że po jednym lub dwóch pytaniach widać jest czy rzeczywiście ten i ów widzi czy ….niedowidzi. Słyszał czy usłyszał. Dzięki podziałowi społecznych ról każdy może przywdziać wygodną ezoteryczną maskę i zająć z góry zdefiniowane miejsce. Internet jest w tym pomocny i stał się narzędziem do kreowania mistrzów ezoterycznych. Przecież ktoś, kto tworzy sobie stronę internetową o ezoterycznym zabarwieniu nie może być zwykłym człowiekiem, bo to jest przecież męczące. Staje się z dnia na dzień mistrzem tworząc własną publikę. Łatwiej, bowiem jest być wcieleniem jakiejś funkcji niż zwykłym szarakiem i przebywać w duchowym przedszkolu. Wówczas to inni muszą się przystosować do przyjętej konwencji i pisząc to wiem, że prawdziwy, ezoteryk będzie widział, co chciałem przez to powiedzieć. Nie wiesz? Szkoda, ponieważ w ten sposób trafiasz poza nawias duchowego oświecenia. Ezoteryk będzie również wiedział (tak przypuszczam) że każdy z nas inaczej patrzy na zjawisko życia, jakie rozpościera się wokół niego i nas wszystkich. Inaczej interpretuje zjawiska, których doświadcza i inaczej myśli, więc pytam się tych myślących inaczej, dlaczego nie piszą tego, co myślą a wciąż powtarzają to, co piszą inni. Czy takie zamykanie się w jednym nurcie jest właściwe? Oczywiście trudno jest zgłębiać i porównywać tajniki różnych szkół nie mając podstaw chociażby jednej jednak nauka odbywa się wówczas, gdy nabierasz doświadczenia. Tutaj mam jedno pytanie, które odpowie na to, co jest napisane powyżej. Jak chcesz nabyć doświadczenia, jeżeli nigdy się nie przewrócisz? Uczeń, nauczyciel, mistrz to ta sama osoba z jedną tylko różnicą. Jednych od drugich dzieli tylko jedna granica. Doświadczenie. Nie ma żadnych podziałów ezoterycznych a doświadczenie uzyskasz wówczas, gdy zaczniesz myśleć samodzielnie.

Tego życzę każdemu w nowym roku.

PS. Jeżeli ktoś odnosi wrażenie że ja sam kreuję się na jakiegoś mistrza ezoterycznego lub nauczyciela duchowego to muszę go rozczarować. Wolę jednak pozostać zwykłym zjadaczem chleba. Słyszeć i czuć a nie tylko słuchać. Oświecenie ezoteryczne pozostawiam wam bo być może będziecie mieli okazję oświecenia lecz zastanówcie się czy oświecenie może być celem wędrówki przez życie.

M.R

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s